Raštingiausių gimnazistų konkursas @ Telšių „Džiugo“ gimnazija

Raštingiausių gimnazistų konkursas

„Kaip himnas gimtajai kalbai skamba garsioji M. Daukšos prakalba „Į malonųjį skaitytoją“ iš „Postilės“ (1599). Nieko gražesnio, pakilesnio, tauresnio apie lietuvių kalbą nerandu visoje mūsų raštijos istorijoje“ ,-teigė poetas Justinas Marcinkevičius. Gimnazistai, susipažindami su Renesanso epochos raštijos tekstais, skaito ištraukas ir atmintinai mokosi šias M. Daukšos eilutes: „Sunaikink kalbą – sunaikinsi santaiką, vienybę ir dorybę. Sunaikink kalbą – sunaikinsi dangaus saulę, sujauksi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę.” Gimtajai lietuvių kalbai globaliame pasaulyje, kaip niekad anksčiau, reikia mūsų pagarbos, dėmesio, globos.

Todėl prieš keletą metų visoje respublikoje pradėtos rengti „Lietuvių kalbos dienos“ vasario 16 d. – kovo 11 d. laikotarpiu. Tuomet mokyklose ir kitose įstaigose rašomas nacionalinis diktantas, rengiamos meninio žodžio, knygų skaitymo popietės, kalbos konferencijos.

Kovo 1 dieną „Džiugo“ gimnazijos moksleiviai buvo pakviesti parašyti prasmingų diktantų tekstų apie mūsų gimtąją kalbą, Lietuvai nusipelniusias asmenybes, amžinąsias vertybes. Kartu vyko raštingiausių gimnazistų konkursas. I klasių mokiniai rašė diktantą „Drąsa būti savimi“ apie Joną Basanavičių (pagal R. Daukanto knygą „Jonas Basanavičius – barzdota varna“), antrokai – „Laiko vertė“ (pagal F. Česterfyldo knygą „Laiškai sūnui“), III-IV klasių mokiniai – „Šlovės diadema lietuvių tautai“ (pagal A. Paulauskienės straipsnį „Gimtoji kalba: didžiavimasis ja ir išdavystė“). Diktantams tekstus paruošė lietuvių kalbos mokytojų metodinės grupės pirmininkė Aušra Ramančauskienė. Kiekvienoje klasėje parašius diktantus mokytojos lituanistės aptarė konkurso rezultatus, išrinko raštingiausius gimnazistus, akcentavo gimtosios kalbos reikšmę šiuolaikinėje visuomenėje.

Lietuvių kalbos mokytoja Asta Ruikienė