Integruota pamoka Šiaulių „Aušros“ muziejuje @ Telšių „Džiugo“ gimnazija

Integruota pamoka Šiaulių „Aušros“ muziejuje

Kovo 10 d. popietę kartu su dorinio ugdymo mokytojomis Vilma Žutautiene ir Renata Mončyte vykome į Šiaulius, kur Žaliūkių malūnininko sodyboje vyko integruota etikos ir tikybos pamoka. Muziejus mus pasitiko šildomo vaško kvapu. Čia, susėdę aplink didžiulį stalą, klausėmės apie lietuvių paprotį prieš šv. Velykas marginti kiaušinius. Dovanojamas margutis linkėjo vaisingų metų, gero oro, Dievo malonės. Turėjome galimybę patys pamatyti ir išbandyti kiaušinių marginimą karštu vašku. Apžiūrėjome XX a. margučius, esančius etnografijos ekspozicijoje. Klausėmės pasakojimo apie spalvas, dažymo būdus, ornamentiką, marginimo techniką, simboliką. Buvo pristatyti seniausi archajiški raštai net iš XIII a. Visus nustebino senas receptas, pavadinimu „Gelažuniai“. „Gelažunių“ dažymo būdas yra žemaitiškas. Žemaičiai mėgo labai tamsias ir gilias spalvas. Marginimui reikia į puodą sumesti juodalksnio žievės bei geležinių surūdijusių daiktų. Pastovėjęs vieną ar dvi savaites skystis pajuoduoja ir jau galima dažyti kiaušinius.

Tikimės savo meninius gabumus atskleisti ir įgytas žinias pritaikyti namuose ruošdamiesi gražiai šv. Velykų šventei.

Roberta Sprindžiukaitė, IIe