Netradicinė literatūros pamoka III klasių mokiniams Židikuose @ Telšių „Džiugo“ gimnazija

Netradicinė literatūros pamoka III klasių mokiniams Židikuose

2017 m. balandžio 6 d. III klasių „Džiugo“ gimnazistai dalyvavo netradicinėje literatūros pamokoje, kuri vyko Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje, Židikuose.

Vos atvykus, mus maloniai pasitiko gidė Erika ir papasakojo įdomių faktų apie rašytoją Mariją Pečkauskaitę – Šatrijos Raganą, jos veiklą. Vėliau, apžiūrėję eksponatus, asmeninius šios prozininkės daiktus, mokiniai atskleidė savo kūrybinius gebėjimus, žinias.

Pirmiausia IIIc klasės mokinys Ernestas Stankus įtaigiai perskaitė eilėraštį „Šatrijos Ragana“ iš Juditos Vaičiūnaitės eilėraščių ciklo „Senos fotografijos“. Klausydami regėjome rašytoją, žiebiančią žvakes ant pianino, žvelgiančią „mąsliom liūdnom akim/ iš po tų antakių lakaus juodumo…“ Netrukus Martyna Raižytė , IIId klasės mokinė, perskaitė pranešimą „Moters vidinio pasaulio tema Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“, kuriame buvo akcentuotas subtilus pagrindinės veikėjos Marijos vidinis pasaulis, atskleista krikščioniška pasaulėjauta, ryšys su menu, gamta, jos pedagoginiai sugebėjimai ugdant savo vaikų moralines vertybes. Po to Vidmantas Strazdauskas  (IIIc kl.) skaitė pranešimą „Tėvo paveikslas Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“, Simonas Jonikas  (IIIc kl.) – „Meilės Lietuvai tema Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“. O Viktorija Matėšiūnaitė (IIId kl.) savo nuoširdžias mintis išsakė laiške Marijai Pečkauskaitei. Baigiantis netradicinei pamokai, bendraamžių žinias iš rašytojos biografijos ir minėtos apysakos patikrino Monika Puščiutė (IIId kl.) ir Deivydas Kačinskis (IIIc kl.). Apibendrinamosios pamokos akimirkas įamžino Mantas Butginas, IIIc klasės mokinys. Vėliau apsilankėme Židikų kapinėse, rašytojos Šatrijos Raganos koplyčioje, padėjome baltų rožių, kurias rašytoja labai mėgo, uždegėme žvakelę.

„Dulkių pasaulyje veikliai darbuokis šviesos pasauliui“, – ragino ši rašytoja ir asmeniniu pavyzdžiu, darbais įrodė savo humanistinę pasaulėjautą. Manau, jog ir „Džiugo“ gimnazistai pajuto Marijos Pečkauskaitės vidinę šviesą, suvokė kilnių darbų prasmę.

Lietuvių kalbos mokytoja Aušra Ramančauskienė