„Istorinė – literatūrinė Žemaitija“ @ Telšių „Džiugo“ gimnazija

„Istorinė – literatūrinė Žemaitija“

2015-ieji Lietuvoje paskelbti Etnografinių regionų metais. Telšių „Džiugo“ gimnazijos antrų klasių mokiniai su lietuvių kalbos mokytojomis Aušra Ramančauskiene, Asta Ruikiene, Irena Tarvainiene, Rasa Veitiene ir istorijos mokytoja Vida Urlovaite vyko į kelionę po Žemaitiją maršrutu: Telšiai – Platelių militarizmo muziejus, Bukantė – Žemaitės muziejus, Nasrėnai – M.Valančiaus muziejus, Plungė – Oginskių dvaras – Telšiai. Kiekviename lankytiname objekte mokiniai turėjo atlikti užduotis, kurioms ruošėsi iš anksto.

Integruota lietuvių kalbos ir istorijos pamoka „Istorinė – literatūrinė Žemaitija“ prasidėjo Žemaitijos nacionaliniame parke esančiame Šaltojo karo muziejuje. Gidė išsamiai ir įdomiai papasakojo muziejaus istoriją. Ekspozicijoje moksleiviams buvo pristatoma unikali vaizdinė ir grafinė medžiaga, pasakojanti apie buvusį visiškai slaptą sovietų branduolinės ginkluotės organizavimą bei veikimo principus. Vėliau gimnazistai dalyvavo viktorinoje, kurią organizavo istorijos mokytoja V. Urlovaitė, už teisingus atsakymus gavo prizą.

Kitas sustojimas – Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinė Nasrėnuose. Mokiniai apžiūrėjo muziejų, kuriame eksponuojami Vyskupo naudoti daiktai, jo parašytos knygos. Gidas papasakojo apie Valančiaus vaikystę, jo atliktus darbus, akcentavo jų svarbą šiandien. Gimnazijos IId klasės mokinės Beatričė Jonušaitė ir Ingrida Norvilytė pristatė M. Valančiaus „Vaikų knygelę“, „Suaugusių žmonių knygelę“, apysaką „Palangos Juzė“, kartu su lietuvių kalbos mokytoja R.Veitiene perskaitė po ištrauką iš kūrinių.

Toliau pamoka tęsiama žymios žemaičių rašytojos Žemaitės muziejuje Bukantėje. Mokiniai apžiūrėjo buvusią rašytojos gyvenamąją aplinką ir daiktus, apžvelgė lietuvių literatūros klasikės kūrinius. „Džiugo“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos A. Ramančauskienė ir I. Tarvainienė priminė mokiniams Žemaitės biografiją, pabrėžė rašytojos svarbą XIX amžiaus lietuvių literatūrai, kultūrai ir istorijai. IIc klasės moksleiviai Akvilė Vygaudaitė, Gabrielė Paulauskaitė, Dainoras Kryžius, Simonas Jonikas (ruošė lietuvių k. mokytoja A. Ramančauskienė) skaitė pranešimus muziejaus konferencijų salėje. II a klasės mokiniai (ruošė lietuvių k. mokytoja I. Tarvainienė) suvaidino vieną žymiausių Žemaitės kūrinių – apsakymą „Marti“. Pagrindinius vaidmenis atliko šie mokiniai: senojo Vingio – Laurynas Petraitis, Vingienės – Paulina Garbinčiūtė, sūnaus Jono – Deividas Narmontas, Driežų Katrės – Greta Vitkutė. Taip pat vaidino: Driežienė – Karolina Šimkutė, bobelės – Ema Sudintaitė, Daiva Kriščiūnaitė, Erika Beržanskytė. Pasakotojos – Rūta Kukanauzaitė, Gabrielė Stripeikaitė, Sima Lileikytė, Gintarė Bagočiūtė.

Paskutinis lankytinas objektas – Oginskių dvaras, esantis Plungės mieste. Dvaro parke mokiniai apžiūrėjo žymiuosius Oginskių rūmus, 600 metų senumo samanomis apaugusį ąžuolą, kuriam apkabinti prireiktų 3–4 vyrų. Taip pat juos nustebino didžiulis žirgynas, kurio viduje dabar yra įkurta pobūvių ir sporto salės. Lietuvių kalbos mokytoja A. Ruikienė išsamiai papasakojo apie Žemaitijos turizmo traukos centru tapusį restauruotą Plungės dvarą ir parką. Kunigaikštis Mykolas Oginskis, žymaus visuomenės veikėjo Kleopo Oginskio palikuonis, 1879 m. pastatydino didingus neorenesanso stiliaus rūmus, kurie iki šiol žavi architektūros puošnumu. Tai vieninteliai dvaro rūmai Lietuvoje, kurių stogą puošia net 15 grakščių antikos deivių skulptūrų, dėl to šis dvaras net vadinamas Žemaitijos Versaliu. Iš XIX amžiaus išliko 9 pastatai, 7 tvenkiniai su tiltais, daugiau kaip 100 įvairių parko augalų rūšių. Lankytojų akį traukia graži erdvė tarp rūmų, dviejų oficinų (dvaro tarnų ir virtuvės pastatų) ir neogotikinio stiliaus įspūdingų arklidžių. Žydinčios gėlės, tvenkinys su fontanu, takeliai, jungiantys pastatus, sukuria praeito amžiaus didikų gyvenamąją aplinką. Kunigaikščiai Mykolas ir Marija Oginskiai buvo pažangūs ir išsilavinę Žemaitijos krašto filantropai, mecenatai. Garsiojoje jų įkurtoje muzikos mokykloje 4 metus mokėsi ir žymusis kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, o vaikų prieglaudoje išlaikymą gavo apie 200 našlaičių. Parko teritorijoje saugomas vienas seniausių Žemaitijoje Perkūno ąžuolas, menantis bene septynis šimtus praeities metų. Įdomi ir turtinga Plungės dvaro istorija, gamta sudomino visus gimnazistus. II e klasės mokinės Kamilė Budreckytė ir Rita Sutkutė (ruošė istorijos mokytoja V. Urlovaitė) parengė įdomų dialogą apie istorines mūsų krašto įžymybes.

Ši kelionė leido „Džiugo“ gimnazijos II klasių moksleiviams geriau pažinti savo kraštą bei suteikė galimybę sužinoti daugiau apie Lietuvos šviesuolių gyvenimą: pamatyti jų buitį bei išgirsti apie jų nuveiktus darbus tėvynei. Pamoką įamžino (fotografavo ir filmavo) Aušrinė Seiliūtė iš II a klasės.

Daiva Kriščiūnaitė, Karolina Šimkutė, IIa klasės mokinės