„Būsenos, kai žodžių nepakanka“ @ Telšių „Džiugo“ gimnazija

„Būsenos, kai žodžių nepakanka“

Pirmadienį, lapkričio 30 d., grupelė gimnazijos ketvirtokų, lydimi savo lietuvių kalbos mokytojos A.Valuckienės, lankėsi Telšių švietimo centre, parodoje „Būsenos, kai žodžių neužtenka“. Mokinius pasitiko parodos organizatorės – dailininkė, dailės mokytoja Aušra Sirutienė, kurios tapytiems paveikslams lietuvių kalbos mokytoja Sonata Albrikienė parinko ir pritaikė žymaus poeto Henriko Radausko eilėraščių. Gimnazistams buvo pasiūlyta į privalomo autoriaus poeziją pažvelgti kitaip: nustoti analizuoti ir vertinti, ieškoti paslėptų prasmių ir meninės raiškos. Svarbiausia įsivaizduoti moderniosios poezijos kuriamus vaizdus, per spalvą, formą bei žodį patirti tokią būseną, kuri nuskaidrina sielą.

Susitikimo pradžioje paskatinti ir pamokyti dailininkės gimnazistai liejo akvarele savo piešinį, išreikšdami išgyvenamas emocijas. Po to išsitraukę bei atidžiai perskaitę po vieną H.Radausko eilėraštį ieškojo tarp parodos paveikslų tinkamiausio būsenai nusakyti. Kiekvienas raiškiai perskaitė eilėraštį ir pakomentavo, kodėl parinko būtent tokį paveikslą. Vėliau dėdami kvadratinį rėmelį ant savo piešinio gimnazistai ieškojo darbe gražiausios detalės ir mokėsi įžvelgti atskirus fragmentus visumoje. Iškirpę po dalelę savo piešinio ir labiausiai patikusią eilėraščio eilutę mokiniai suklijavo spalvingą mozaiką, taip užmegzdami savo kūrybinius ryšius su H.Radausko poezija. Pabaigoje, kad susikurta būsena įgautų skonio, visi buvo pavaišinti dar šiltu morkų pyragu ir paprašyti pasidalinti savo įspūdžiais. Gimnazistai sutiko, kad H.Radauskas, estetas ir menų žinovas, tapo labiau pažįstamas ir suprantamas. Po šios parodos ir užsiėmimo poetas siesis su spalvingu grožiu, giedra nuotaika ir skaniais prisiminimais.

Agnė